Pandemie koronaviru nám ukázala, jak jsou jasně podané a srozumitelné informace důležité pro záchranu životů a funkční společnost.
Dávno jsme si zvykli na piktogramy ve veřejném prostoru, ale ještě stále akceptujeme nesmyslné formuláře a zmatečnou komunikaci veřejných institucí!
Přitom stačí tak málo!
Jednoduché a srozumitelné texty se všem lépe čtou. Lidé rychleji porozumí jejich obsahu a mohou na ně správně reagovat.
SPMP ČR zavádí pojmy srozumitelný jazyk (plain language) a snadné čtení (easy-to-read) jako součást dlouhodobé strategie pro přístupnost.
Podívejte se, na čem pracujeme a jak se i vy můžete zapojit!
Na webu představujeme dva koncepty ke zjednodušování jazyka a psaných informací. Ani jeden z těchto konceptů není v ČR blíže definován a šířeji využíván, ale mají dlouhou tradici v jiných zemích.
V češtině se používá více výrazů. Můžeme nalézt výrazy „snadné čtení“, „snadno srozumitelný jazyk“, „srozumitelné informace“ nebo ETR (zkratka z anglického easy-to-read).
Srozumitelný jazyk se zaměřuje na to, aby psané informace byly předávány jasně, přesně a přehledně. Cílem je vyhnout se dlouhým spletitým větám a žargonu. Takovéto texty mají být srozumitelné co nejširšímu spektru čtenářů.
Oproti tomu snadné čtení bylo speciálně navrženo pro lidi s mentálním znevýhodněním/ se sníženými kognitivními funkcemi a potížemi v učení. Je také využitelné pro lidi se sluchovým znevýhodněním, cizince a seniory.
Texty ve snadném čtení se snaží být co nejjednodušší. Základem je vyhnout se složitým slovům, dávat pouze jednu informaci do jedné věty a používat jen jednoduché a krátké věty.
Chcete něco změnit ve vaší firmě, chcete poradit? Rádi pomůžeme vaší firmě či instituci k přeměně vašich dokumentů a informačních zdrojů dle principů přístupné společnosti a srozumitelných informací. V případě zájmu nás můžete kontaktovat na e-mailu: spmp@spmpcr.cz