V nabitém celodenním kurzu jsme představili principy snadného čtení a přístupné společnosti.
Minulý čtvrtek proběhl kurz s pracovníky všech ministerstvech v prostorách Úřadu vlády. Tento kurz byl součástí „Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením“ a školiteli byl náš tým expertek, které se dlouhodobě věnují tématu přístupné společnosti a informací. V nabitém celodenním kurzu jsme představili principy snadného čtení a přístupné společnosti.
“Jsme rádi, že se v České republice začalo v posledních letech přemýšlet nad přístupností informací pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Proto velmi vítáme spolupráci s Úřadem vlády,” řekla ředitelka SPMP ČR Camille Latimier.
Kurz jsme začali základní otázkou: „Pro koho píšeme?“ Představili jsme snadné čtení, jakožto princip speciálně navržený pro lidi s mentálním znevýhodněním a osoby se sníženými kognitivními funkcemi, který ale mohou využít i lidé se sluchovým znevýhodněním, cizinci či senioři.
„Jakým zbytečným informačním bariérám čelí lidé s mentálním postižením?“ Špatně dostupné informace, málo srozumitelné informace, špatně umístěné informace – v dopolední části jsme se snažili vysvětlit jak psát co nejjednodušeji a tak, aby byly informace maximálně přístupné. Probrali jsme základní principy snadného čtení, příklady z ČR a ze světa a jak se liší snadné čtení od zjednodušeného jazyka.
V druhé části dne jsme se věnovali příkladům textů ve zjednodušeném jazyku. V tom hrály zásadní roli naše dvě expertky Lucie a Zdeňka, které s našimi kurzisty jejich texty konzultovaly a dávaly potřebnou zpětnou vazbu.
Těšíme se na další pokračování kurzu, již za týden!
Cílem návštěvy je vytvoření průvodce výstavou ve snadném čtení.
Druhý listopadový víkend jsme uspořádali menší mezinárodního setkání sebeobhájců.
V nabitém celodenním kurzu jsme představili principy snadného čtení a přístupné společnosti.